pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Edukacja

  • 25 lutego 2020
  • wyświetleń: 3215

O dawnych wynalazkach w Przedszkolu nr 6

21 lutego do Przedszkola nr 6 zawitał niezwykły gość- pani Bernadetta Kędzior, pracownik Izby Tradycji w Łące oraz skansenu w Pszczynie. Pani Bernadetta przybliżyła dzieciom świat, który już ulega zapomnieniu i zaprezentowała dawne sprzęty gospodarstwa domowego.

O dawnych wynalazkach w Przedszkolu nr 6 - 21.02.2020 · fot. Przedszkole nr 6 z Oddziałami Specjalnymi im. Misia Puchatka w Pszczynie


Przedszkolaki zobaczyły po raz pierwszy, jak działa lampa naftowa i młynek na korbkę, sprawdziły jak trudno zmielić nawet niewielką ilość ziarenek i ile wysiłku to kosztuje.

Następnie dzieci dowiedziały się, że kiedyś żelazko miało duszę i działało bez pomocy prądu, podnosząc je przekonały się, ile trudu i siły potrzeba było do prasowania. Wszystkich prezentowanych sprzętów dzieci mogły dotknąć i doświadczyć, bardzo podobało się wszystkim pranie na tarze za pomocą mydła, własnoręczne wykręcanie i suszenie na sznurku.

Największą atrakcją okazało się jednak zrobienie masła w maśnicy. Pani Bernadetta przyniosła śmietanę i przedszkolaki samodzielnie zrobiły masło, odcisnęły je w foremce, a następnie mogły skosztować swojego produktu z chlebem.

Na zakończenie nasz miły Gość poczęstował dzieci pierniczkami z mąki gryczanej. Pani Kędzior w przystępny i interesujący sposób przybliżyła najmłodszym przedszkolakom historię naszego regionu, przyczyniając się w znaczący sposób do realizacji jednego z najważniejszych zadań przedszkola: rozwijania miłości do naszej małej ojczyzny oraz poszerzanie wiedzy o jej historii.

źródło: Przedszkole nr 6

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.