Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Gorące tematy

  • 19 grudnia 2012
  • 23 grudnia 2012
  • wyświetleń: 5936

Nowa pozycja o historii Pszczyny

W grudniu na księgarskie półki trafiła książka "Z dziejów pszczyńskich kamienic i ich mieszkańców 1748-1939" autorstwa Joanny Strońskiej-Przybyła, Joanny Szczepańczyk i Małgorzaty Tomczykiewicz. Przynosi ona zupełnie nowe, do tej pory mało znane, spojrzenie na historię Pszczyny.

książka
Z dziejów pszczyńskich kamienic i ich mieszkańców 1748-1939


Książka przedstawia okoliczności powstania i dzieje ponad sześćdziesięciu kamienic i willi stojących do dzisiaj na starówce i w śródmieściu (tzw. Nowa Dzielnica). Osobny rozdział został poświęcony budynkom, które wprawdzie fizycznie nie zachowały się do naszych czasów, ale w historii Pszczyny odegrały ważną rolę, jak np. Dom Ludowy czy Szpital Joannitów.

Dzięki zachowanym dokumentom oraz pamięci żyjących jeszcze mieszkańców Pszczyny, autorkom udało się wskrzesić świat, którego dzisiaj już nie ma, budząc do życia dawno minioną rzeczywistość miasta. Zachwyca obfitość i różnorodność materiału archiwalnego wykorzystanego przy pisaniu tej książki. Zdecydowana większość faktów, o których w niej mowa, po raz pierwszy ujrzała światło dzienne. Było to możliwe dzięki benedyktyńskiej pracy autorek.

Książkę, która może być trafionym prezentem pod choinkę, można kupić w Biurze Informacji Turystycznej w Bramie Wybrańców oraz w Pokazowej Zagrodzie Żubrów. Publikacja została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydawcą książki jest Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej.

ab / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.