pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Sport

  • 2 września 2021
  • 5 września 2021
  • wyświetleń: 3434

Filip Walecki w sztafecie podczas Ironmana w Warszawie

Tegoroczna rywalizacja spod szyldu IRONMAN w Polsce przebiega pod hasłem "Rok przełamywania barier". W ramach Citi Handlowy IRONMAN 70.3 Warsaw wystartuje sztafeta, w której weźmie udział Filip Walecki - ultramaratończyk z zespołem Downa wraz z niepełnosprawnym pływakiem z Gliwic. Na etapie rowerowym będzie im towarzyszył aktor Tomasz Karolak. Panowie będą reprezentować drużynę ParaSportowi.

Filip Walecki
Filip Walecki - pszczyński ultramaratończyk z zespołem Downa · fot. Filip na 21 biegu / Facebook


Już kilka tygodni temu podczas Enea IRONMAN Gdynia kibice mogli dopingować triathlonistów, którzy wbrew przeciwnościom losu zdecydowali się podjąć wyzwanie i powalczyć o realizację swoich sportowych marzeń.

W niedzielę, 5 września na plaży nad Jeziorem Zegrzyńskim rozpocznie się rywalizacja w ramach Citi Handlowy IRONMAN 70.3 Warsaw. Na starcie zawodów stanie ponad 1800 triathlonistów. W tym gronie będzie też wyjątkowa grupa sportowców, którzy zasługują na szczególne uznanie. To zawodnicy z zespołem Downa, triathlonista po przeszczepieniu wątroby czy tandemy z osobami z niepełnosprawnościami.

parasportowi, Filip Walecki


Wśród nich Filip Walecki, mieszkaniec Czarkowa - pierwszy ultramaratończyk z zespołem Downa w Polsce, który wiosną pokonał trasę górską liczącą ponad 70 km (pisaliśmy o tym w artykule Filip z zespołem Downa ultramaratończykiem po raz drugi!). W sztafecie zmierzy się z dystansem 10 km. Razem z nim wystartuje Sebastian Ślósarczyk - pływak z Gliwic - również z zespołem Downa. To jeden z najszybszych pływaków w Polsce. Przepłynie dystans 1,5 km. Na etapie rowerowym z chłopakami wystartuje aktor Tomasz Karolak.

Wcześniej w Gdyni, w pierwszej, historycznej edycji pełnego dystansu IRONMAN w Polsce wystartował tandem składający się z pary przyjaciół: Łukasza Malaczewskiego oraz Agnieszki Kubickiej, chorującej na stwardnienie rozsiane. Z takim dystansem walczyli również Przemysław oraz Kuba Jurczak. To wyjątkowy duet ojca z synem, który cierpi na czterokończynowe porażenie mózgowe. Legendarną trasę IRONMAN chciał również pokonać Grzegorz Perzyński - triathlonista, który 18 lat temu otarł się o śmierć, a życie uratował mu przeszczep wątroby. Z tej trójki tylko tandem Łukasza i Agnieszki pokonał 3,8 km pływania, 180 km na rowerze oraz 42,2 km biegania i dotarł do mety przed upływem limitu 16 godzin.

W Enea IRONMAN Gdynia w rywalizacji sprinterskiej wystartował również Bartosz Matusiewicz, triathlonista z zespołem Downa. Przy wsparciu swojego taty - Jarosława Matusiewicza, ukończył rywalizację i pokazał, że sportowcy z trisomią chromosomu 21, z powodzeniem mogą rywalizować w zawodach triathlonowych. O udowodnienie tej tezy postarają się w Warszawie kolejni zawodnicy.

Niezależnie od wyników, już możemy ich uznać za zwycięzców i wzory do naśladowania. Nawet dramatyczne historie i trudności, z którymi muszą się mierzyć każdego dnia, nie zniechęciły ich do walki ze swoimi słabościami i przeciwnościami losu. Walczą o realizację swoich sportowych marzeń.

Trzymamy kciuki za Filipa i pozostałych sportowców i zachęcamy do kibicowania!

ar / pless.pl, źródło: https://www.ironmanwarsaw.com/

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.