REKLAMA WYBORCZA

Wiadomości

  • 31 marca 2020
  • wyświetleń: 6719

Czosnek - mała roślina o wielkiej mocy

Materiał partnera:

Kto z nas nie pamięta z dzieciństwa podawania przez nasze babcie i mamy tych niepozornych, małych ząbków gdy tylko zaczynało się przeziębienie? Okazuje się, że ludowe przekonanie o prozdrowotnych właściwościach czosnku ma swoje pokrycie w badaniach naukowych. Czy wiesz w jakich problemach ze zdrowiem może ci pomóc?

Czosnek - mała roślina o wielkiej mocy
fot. Pixabay.com


Czosnek w apteczkach naszych babć



Pierwszą receptą naszych babć na przeziębienie od zawsze był czosnek. Podawano go różnie: w formie syropu, na surowo, w rozmaitych potrawach. Do najbardziej popularnych metod, znanych do dzisiaj, należy podawanie mleka z czosnkiem i miodem, który ma dodatkowe działanie bakteriobójcze i wzmacniające. Do szklanki ciepłego mleka wyciskamy ząbek czosnku i dodajemy dużą łyżkę miodu, po czym od razu spożywamy. Napój podajemy dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Innym znanym powszechnie przepisem jest syrop czosnkowy. My radzimy wykonać go na bazie dwóch składników: miodu i czosnku. Do małego słoika napełnionego w ¾ miodem dodajemy obrany i pokrojony na mniejsze kawałki czosnek. Odstawiamy na kilka dni w ciemne miejsce, by olejki eteryczne czosnku połączyły się z miodem po czym podajemy trzy razy dziennie po jednej łyżce stołowej.

Nasze babcie stosowały też czosnek w formie okładów, np. na opryszczkę, przykładając połowę ząbka czosnku do zmiany skórnej. Przy przewianiu, zapaleniu ucha, owijały kawałek czosnku watą i wkładały płytko do uszu. Jednak w tym przypadku należy uważać: nigdy nie wolno wkładać bezpośrednio do ucha czosnku bez osłony z waty lub chusteczki, ponieważ może on podrażnić delikatną błonę oraz zatkać kanał słuchowy.

Czosnek - szerokie spektrum działania



Czosnek to jedna z nielicznych roślin, która wykazuje jednocześnie działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybiczne. Swoje właściwości zawdzięcza przede wszystkim substancji lotnej, allicynie, która jest siarkoorganicznym związkiem chemicznym odpowiedzialnym za charakterystyczny zapach czosnku. To sprawia, że najsilniejszą i najbardziej skuteczną formą podania jest czosnek surowy. Lekarze ostrzegają jednak, że tak spożywany może podrażniać błonę śluzową żołądka, należy więc zachować ostrożność, zwłaszcza przy dzieciach, osobach starszych oraz mających problemy żołądkowe.

Czosnek działa bakteriobójczo na paciorkowce, bakterie salmonelli, Helicobacter pylori czy bakterii Proteus, odpowiedzialnych za ostre infekcje. Jeśli chodzi o działanie antywirusowe, udowodniona naukowo jest aktywność czosnku przeciwko wirusowi grupy A i B oraz rotawirusom.

Na tym jednak nie koniec prozdrowotnych właściwości czosnku. Naukowcy wskazują także szereg innych prozdrowotnych właściwości:

  • zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia poprzez obniżenie ciśnienia krwi oraz poziomu cholesterolu
  • wykazuje działanie przeciwnowotworowe dzięki bioaktywnym związkom siarczku allilu.


Czosnek - jak spożywać?



Naukowcy są zgodni, że najlepiej działa czosnek podawany na surowo. Pamiętajmy jednak, że nie każdy może spożywać go w takiej formie - np. osoby z problemami żołądkowymi. Musimy również pamiętać, że allicyna, czyli "bogactwo" potrafi wydzielać się przez skórę przez kilka dni i zmieniać zapach naszych perfum. Zdecydowanie łagodniej zachowuje się w takich sytuacjach czosnek po obróbce termicznej, jednak jeśli wybieramy się na ważną uroczystość, pamiętajmy o tym.

Mamy dla was kilka propozycji na czosnkowe dania, alternatywę dla babcinych mikstur. Są nie tylko zdrowe, ale również bardzo smaczne:

  • Masło czosnkowe - kostkę masła w temperaturze pokojowej miksujemy z 4 ząbkami czosnku i połową pęczka pietruszki. Doprawiamy do smaku solą. Podajemy na ciepłych tostach, bardzo dobrze smakują bułeczki z masłem czosnkowym i serem gouda zapieczone w piekarniku. Dodatek zielonej pietruszki lekko odświeża oddech.
  • Sos czosnkowy - do małego kubka jogurtu naturalnego przeciskamy 2 ząbki czosnku oraz dodajemy łyżkę oleju słonecznikowego lub rzepakowego. Mieszamy, doprawiamy szczyptą soli. Podajemy z upieczonymi w piekarniku domowymi frytkami z batatów lub jako sos do pizzy. Olej zapewni aksamitną gładkość sosu, pamiętajmy jednak, by nie zastępować go zbyt aromatyczną oliwą z oliwek. Jeśli zależy nam na fit przepisie, pomińmy ten składnik.
  • Makaron aglio e olio - gotujemy opakowanie makaronu spaghetti w mocno osolonej wodzie, a w międzyczasie przygotowujemy sos. Na dużą patelnię wylewamy oliwę z oliwek tak, by przykryła dno. Podsmażamy na złoto pokrojone w plastry ząbki czosnku (cała główka) oraz malutką papryczkę chilli bez pestek. Pod koniec smażenia dodajemy pęczek pietruszki. Ugotowany al dente makaron przekładamy do oliwy, dolewając odrobinę wody tak, by powstała emulsja. Podajemy natychmiast, posypując obficie parmezanem lub innym twardym serem o mocnym smaku.


Porady na temat zdrowia, odżywiania, a także funkcjonowania organizmu znajdziesz także na stronie Dietetyk.guru.

Zdjęcie: Pixabay.com