Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 16 maja 2020
  • wyświetleń: 2184

Cztery lata przyjaźni powiatu pszczyńskiego i Anhalt-Bitterfeld

Umowa partnerska pomiędzy powiatem pszczyńskim a niemieckim powiatem Anhalt-Bitterfeld to nie tylko podpisy złożone na dokumentach. Oba powiaty połączyła zażyła więź. Współpracę nawiązało wiele jednostek, instytucji i organizacji z powiatu pszczyńskiego i partnerskiego powiatu Anhalt-Bitterfeld. Zrealizowanych zostało kilkadziesiąt wspólnych projektów.

Współpraca z powiatem Anhalt-Bitterfeld · fot. Powiat


- W powiecie Anhalt-Bitterfeld mamy prawdziwych przyjaciół, na których możemy liczyć w każdej sytuacji. To właśnie samorządy tworzą warunki do rozwoju międzynarodowego partnerstwa, integracji, zbliżania do siebie ludzi różnych kultur i języków. Nasze partnerstwo jest żywe, rozwijają je nie tylko urzędy, ale także instytucje, szkoły, strażacy, zespoły regionalne, artyści, kluby sportowe i nasi mieszkańcy. To jest w tej współpracy najcenniejsze - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

W ciągu ostatnich czterech lat współpracę nawiązały m.in. szkoły - Powiatowy Zespół Szkół nr 1 oraz szkoła zawodowa - Berufsbildende Schulen Anhalt-Bitterfeld. Młodzież z Niemiec zrealizowała praktyki zawodowe w Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej, pszczyńskich zawodówkach, straży pożarnej oraz urzędzie pracy. Również pszczyńska młodzież była na praktykach w Niemczech. Umowę o współpracy zawarły urzędy pracy z Pszczyny oraz powiatu Anhalt-Bitterfeld - realizowane są wspólne projekty, skierowane głównie do osób młodych, starszych oraz długotrwale bezrobotnych. Społeczna Grupa Ratownicza HKR Pszczyna wymienia doświadczenia z ratownikami z Niemiec - wzięła m.in. udział w zabezpieczeniu medycznym rekonstrukcji bitwy pod Lipskiem. W Galerii "Weranda" w Uzdrowisku w Goczałkowicach odbyła się wystawa niemieckiego malarza, grafika oraz fotografa z miasta Bitterfeld-Wolfen w powiecie Anhalt-Bitterfeld. Współpracują kluby sportowe - siatkarki z UKS Centrum przy POSiR Pszczyna oraz VC Bitterfeld-Wolfen, a także LKS Łąka oraz klub piłkarski z niemieckiego Aken.

Współpraca z powiatem Anhalt-Bitterfeld
Współpraca z powiatem Anhalt-Bitterfeld · fot. Powiat


Powiat pszczyński już dwukrotnie na zaproszenie partnerskiego powiatu Anhalt-Bitterfeld uczestniczył w Międzynarodowych Targach Produktów Regionalnych Grüne Woche w Berlinie, promując lokalne produkty.
W ubiegłym roku Lions Club Bitterfeld dwukrotnie przekazał pszczyńskiemu szpitalowi wiele elementów wyposażenia. Dzięki nawiązaniu współpracy ze stowarzyszeniem medycznym z Köthen pszczyński szpital otrzymał sprzęt ortopedyczny. Również powiat Anhalt-Bitterfeld zaoferował wsparcie dla pszczyńskiego szpitala.

- Wierzę, że wiele zaplanowanych na 2020 rok działań uda się zrealizować, kiedy zwalczymy epidemię. Podobnie myśli również starosta Uwe Schulze, który w przesłanym liście z okazji 4. rocznicy partnerstwa życzy wszystkim mieszkańcom powiatu pszczyńskiego dużo wytrwałości i zdrowia. My również skierowaliśmy do przyjaciół w powiecie Anhalt-Bitterfeld życzenia - mówi Barbara Bandoła.

Współpraca z powiatem Anhalt-Bitterfeld
Współpraca z powiatem Anhalt-Bitterfeld · fot. Powiat


Umowa między powiatami została podpisana 12 maja 2016 r. Jej celem jest wzajemne wspieranie się obu samorządów w rozwoju w obszarach kultury, kształcenia, sportu, społecznych, turystyki, infrastruktury, gospodarki, jak i wspólne budowanie nowoczesnej struktury administracyjnej.

BM / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.