Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 13 maja 2020
  • wyświetleń: 4099

Nowy sprzęt do badań noworodków w pszczyńskim szpitalu

Nową głowicą ultrasonografu badane są już noworodki przychodzące na świat w pszczyńskim szpitalu. Tym samym zmaterializowały się występy samorządowców z powiatu pszczyńskiego w "Bajce na niepogodę" oraz pszczyńskich artystów podczas koncertu "Narodziny Gwiazd". Środki zebrano dzięki szczodrości mieszkańców powiatu pszczyńskiego.

Głowica ultrasonografu · fot. Szpital Powiatowy w Pszczynie


Głowica zakupiona za prawie 20 tys. zł służy do wykonywania specjalistycznych badań noworodkom. To nowe urządzenie współpracuje z ultrasonografem znajdującym się na oddziałach ginekologiczno-położniczym i neonatologicznym w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie. - Badania ultrasonograficzne to metoda, którą wykorzystujemy na co dzień w diagnostyce noworodków. Do tej pory brakowało nam takiego sprzętu, ponieważ nie mieliśmy głowicy dostosowanej typowo do badania noworodków. Wykorzystywaliśmy urządzenie znajdujące się w pracowni rentgenowskiej. Teraz jakość badań jest znacznie lepsza - mówi Krystian Polak, neonatolog pracujący w pszczyńskim szpitalu. Dzięki głowicy badane są dziecięce główki metodą przezciemiączkową oraz brzuszki czy bioderka. - Mając taki sprzęt możemy wcześniej wykryć niepokojące schorzenia i szybciej rozpocząć leczenie dzieci - dodaje.

Głowica została zakupiona ze środków zebranych podczas spektakli "Bajka na niepogodę", w które końcem ubiegłego roku zaangażowali się samorządowcy z powiatu pszczyńskiego. Przedstawienie o przyjaźni małego Mirka, smoka Bubu i mieszkańców Parasolkowa zobaczyło 1300 mieszkańców powiatu pszczyńskiego podczas występów w każdej z gmin powiatu. Dochód wyniósł ponad 16,6 tys. zł.

"Bajka na niepogodę" - charytatywny spektakl teatralny w wykonaniu pszczyńskich samorządowców - 20.10.2019 r. · fot. Andrzej Grynpeter


Zakup urządzenia został wsparty również środkami zebranymi podczas koncertu "Narodziny Gwiazd", zorganizowanego przez Ognisko Muzyczne w Pszczynie oraz pszczyński szpital - zebrano ponad 4 800 zł.

- Gorąco dziękujemy wszystkim uczestnikom spektakli oraz koncertu, którzy szczodrze wsparli zbiórkę na rzecz diagnostyki najmłodszych pacjentów naszego szpitala - podkreśla Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Koncert "Narodziny Gwiazd" - 29.11.2019 · fot. Powiat


W spektaklu "Bajka na niepogodę" zagrali: starosta Barbara Bandoła, wicestarosta Damian Cieszewski, Grzegorz Wanot, członek zarządu powiatu pszczyńskiego, skarbnik powiatu, Marek Dutkowski, radni miejscy i powiatowi: Maria Szostak, Grzegorz Kuczera, Michał Pudełko i Arkadiusz Gardiasz oraz dyrektorzy, kierownicy i pracownicy jednostek samorządowych: Bernadeta Sojka-Jany, Iwona Spora, Joanna Czakańska, Marcin Bienioszek, Teresa Wojtanowicz, Zbigniew Zywert i Dorota Zywert. Scenariusz napisała Marta Kwiek, aktorka Wrocławskiego Teatru Lalek, a reżyserią zajęła się Mirosława Gad z Zespołu Szkół nr 3 im. Janusza Korczaka w Pszczynie. Scenografię stworzyli Jan Żur oraz Magdalena Kunysz-Pudełko, przy kostiumach pomogła Aleksandra Pławecka-Brauntsch, a w charakteryzacji uczennice i nauczyciele Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie.

W koncercie "Narodziny Gwiazd" w Pszczyńskim Centrum Kultury wystąpili: Orkiestra Rozrywkowa Ogniska Muzycznego z dyrygentem Adamem Baronem, Maria Machnik i Hanna Kielan - na fortepianie (nauczyciel: Małgorzata Dzioba), Aleksandra Mika (fortepian, nauczyciel - Katarzyna Klepek), duet sopranowy Anna Ryłko i Edyta Langer-Paczyńska (akompaniament Małgorzata Kuś-Pytlik), absolwentka Ogniska Muzycznego Dorota Kuźnik (fortepian), Sylwia Rębisz na flecie poprzecznym (akompaniament Małgorzata Kuś-Pytlik), Agata Foltyn (śpiew, nauczyciel - Anna Ryłko) oaz Pszczyński Zespół Kameralny "Con Fuoco" pod dyrekcją Katarzyny Machnik i z akompaniamentem Mirosława Lachowskiego. Koncert poprowadzili Joanna Wiktorko - dyrektor Ogniska Muzycznego w Pszczynie oraz Marcin Leśniewski.

BM / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.