Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 14 maja 2020
  • wyświetleń: 1117

Technologia CNC - zalety obrabiarek, tokarek i frezarek

Materiał partnera:

Wiele nowoczesnych przedsiębiorstw uczestniczących w procesie obróbki metali i tworzyw sztucznych nie wyobraża sobie pracy bez tokarki, frezarki lub obrabiarki CNC. Urządzenia te znacznie bowiem usprawniają pracy produkcyjne firmy. Jeśli tylko zostaną one odpowiednio zaprogramowane przez człowieka, wytwarzany przez nie element będzie w 100% zgodny z założonym projektem. To z kolei sprawia, że przedsiębiorstwo jest w stanie wytwarzać za każdym razem jednakowe, powtarzalne i dokładnie wypozycjonowane elementy.

1. Obrabiarki CNC - na czym polega zastosowana w nich technologia?
2. Zalety technologii CNC

Obrabiarki CNC - na czym polega zastosowana w nich technologia?Tokarki CNC do metalu tak jak frezarki lub obrabiarki bazują na metodzie obróbki CNC (Computerized Numerical Control), które działa w oparciu o układy sterowane komputerowo. Dzięki cyfrowemu sterowaniu urządzeniami technologia ta pozwala na otrzymanie bardzo wysokiej jakości elementów. Nie jest to jednak rozwiązanie całkowicie nowe. Pierwsze pomysły takich maszyn pojawiły się już w połowie XX wieku, natomiast dzisiaj dzięki niebywałemu rozwojowi technologii CNC staje się jednym z najbardziej efektywnych modeli obróbki metali i tworzyw sztucznych. Początkowo były to maszyny sterowane numerycznie (NC), dzisiaj natomiast standardem jest układ sterowany komputerowo (CNC).

Zalety technologii CNCObrabiarki CNC gwarantują przede wszystkim niezwykle wysoką dokładność i idealną powtarzalność obróbki poszczególnego materiału. To z kolei sprawia, że praca nimi gwarantuje wykonanie całej serii identycznych elementów. CNC wykorzystuje się więc do obróbki skrawaniem, toczeniem, wycinaniem i frezowaniem. Idealne odwzorowanie części to wyniki eliminacji błędów, które siłą rzeczy pojawiają się w przypadku technologii znacznie bardziej zależnej od człowieka. Eliminacja tych błędów przez CNC daje przedsiębiorstwu przewagę nad konkurencją, czego nie sposób przecenić. CNC to jednak nie tylko dokładność, lecz także bardzo duża szybkość produkcji. Usprawnienie procesu obróbki przez automatyzację przyspiesza pracę, co umożliwia znaczne zyski. Te ostatnie pojawiają się także w wyniku bardziej precyzyjnej pracy z materiałem z pomocą frezarki CNC do metalu czy tokarki. Eliminacja błędów wynikających z nieprecyzyjnego wykonania elementów pozwala na zaoszczędzenie samego surowca. Często podkreślaną zaletą obróbki CNC jest wysoka jakość uzyskanych krawędzi. Nie trzeba ich dodatkowo obrabiać, ocala się więcej surowca, skraca czas produkcji.